CHP İBB BAŞKAN ADAYI EKREM İMAMOĞLU’NUN
İBB MECLİS TOPLANTISI KONUŞMASI

Bildiğiniz gibi Sn. Kadir Topbaş’ın istifasıyla boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubunun ortak kararıyla aday gösterildim. Bu adaylık benim için bir onurdur. Bu onura layık olmaya çalışacağım.

Bugün burada önümüzdeki 18 ay için İstanbul’un yönetimine talip olan bir Belediye Başkan adayı olarak sizlere büyük projeler, detaylı plan- programlar sunacak değilim.

Benim, sizlere en temel vaadim, “özenli bir yönetim”dir. Özenli yönetim, bu kentte yaşayan herkesin sesine kulak veren, herkesi dinleyen bir yönetim demektir. Bu kentte yaşayan insanların temsilcilerini, yönetimden dışlamamak demektir.

Sizlerin oylarıyla bugün bu salonda seçildiğim takdirde, tüm yönetim sürem boyunca, bu kutsal kentin geleceği için, ayrım yapmaksızın sizlerle birlikte bir ortak masa kurma ve kentin geleceği için ortak çözümler üretme sözü veriyorum.

İstanbul, yer yüzündeki en kalabalık 7. Kent değerli arkadaşlar. Ama yeryüzünde, yaşam kalitesi sıralamasında, ancak 122nci sırada olabilen bir kent. Biz, dünyanın göz bebeği olan bu muhteşem kenti hakkettiği yere birlikte taşıyabiliriz.

Birlikte alacağımız kararlarla, insanlarımızın yaşam kalitelerini artırabilir, hayattan keyif almalarını sağlayabiliriz. Gençlerimizin umudunu yitirmelerinin, geleceği yaban ellerde aramalarının önüne geçebiliriz. Çünkü bu şehrin en değerli hazinesi, insanlarımız.

Bakın ne petrolümüz var, ne doğal gazımız var, ne de madenlerimiz var bu şehirde. Ama, dünya çapında üreten olağanüstü insanlarımız var.

İstanbul tek başına bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 25. Ekonomisi olurdu. O nedenle, hep birlikte sorumluluğumuz çok, ama, çok büyük.

Ben, size sadece yaşam kalitesini birlikte artırmanın değil, ama aynı zamanda, bu şehri yer yüzündeki en önemli çekim merkezlerinden biri yapmanın sözünü veriyorum.

Eğer birlikte çalışabilirsek, birlikte burayı yatırımcılar için, akademisyenler için, sanatçılar için, kültür, sanat insanları ve yaratıcı sınıflar için muazzam bir çekim merkezine dönüştürebiliriz.

Bütün bunlar mümkün, ve, bu hedeflere ulaşabilmenin yolu yönetimde özenden geçiyor.